RLR20C2701FRRE7
Mfr.Part #
RLR20C2701FRRE7
Description
RES 2.7K OHM 1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
11.43mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
2.7kOhms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
R (0.01%)
Diameter :
3.51mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Published :
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
RLR20C2701FRRE7
Vishay / Dale RLR20C2701FRRE7
Through Hole 2.7kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,