RLR20C2701FRRE6
Mfr.Part #
RLR20C2701FRRE6
Description
RES 2.7K OHM 1% 1/2W AXIAL
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
150°C
Diameter :
3.51mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Failure Rate :
R (0.01%)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
11.43mm
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Width :
3.51mm
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power Rating :
500mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
2.7kOhms
Not Applicable
Lead Free :
Contains Lead
Composition :
Metal Film
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Datasheets
RLR20C2701FRRE6
Vishay / Dale RLR20C2701FRRE6
Through Hole 2.7kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,