RLR20C2701FRRE5
Mfr.Part #
RLR20C2701FRRE5
Description
RES 2.7K OHM 1% 1/2W AXIAL
Resistance :
2.7kOhms
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Operating Temperature :
150°C
Supplier Device Package :
Diameter :
3.51mm
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
11.43mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Not Applicable
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RLR20C2701FRRE5
Vishay / Dale RLR20C2701FRRE5
Through Hole 2.7kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,