RLR20C2700GRRE6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR20C2700GRRE6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 270 OHM 2% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Failure Rate :
R (0.01%)
Diameter :
3.51mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Tolerance :
±2%
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Contains Lead
Supplier Device Package :
Axial
Length :
9.525mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Package / Case :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Resistance :
270Ohms
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Factory Lead Time :
33 Weeks
Width :
3.51mm
Max Power Dissipation :
500mW
Power Rating :
500mW
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Composition :
Metal Film
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
RLR20C2700GRRE6
Vishay / Dale RLR20C2700GRRE6
Through Hole 270Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,