RLR20C2700GRR36
Mfr.Part #
RLR20C2700GRR36
Description
RES 270 OHM 2% 1/2W AXIAL
Resistance :
270Ohms
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Power Dissipation :
500mW
Lead Free :
Contains Lead
Published :
Length :
9.525mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Width :
3.51mm
Diameter :
3.51mm
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
Axial
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±2%
Mount :
Through Hole
Failure Rate :
R (0.01%)
Factory Lead Time :
33 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Not Applicable
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
RLR20C2700GRR36
Vishay / Dale RLR20C2700GRR36
Through Hole 270Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,