RLR20C2700GRB14
Mfr.Part #
RLR20C2700GRB14
Description
RES 270 OHM 2% 1/2W AXIAL
Stock
850
In Stock :
850
Through Hole Resistors
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
270Ohms
Composition :
Metal Film
Published :
2016
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Contact Plating :
Lead, Tin
Width :
3.51mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Operating Temperature :
150°C
Factory Lead Time :
33 Weeks
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±2%
Lead Free :
Contains Lead
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Package / Case :
Termination :
Length :
11.43mm
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Max Power Dissipation :
500mW
Failure Rate :
R (0.01%)
Diameter :
3.51mm
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Power Rating :
500mW
Datasheets
RLR20C2700GRB14
Vishay / Dale RLR20C2700GRB14
Through Hole 270Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,