RLR20C2700GMRE6
Mfr.Part #
RLR20C2700GMRE6
Description
RES 270 OHM 2% 1/2W AXIAL
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Diameter :
3.51mm
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
270Ohms
Tolerance :
±2%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
33 Weeks
Radiation Hardening :
No
Published :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Min Operating Temperature :
-65°C
Width :
3.51mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power Rating :
500mW
Failure Rate :
M (1%)
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Length :
9.525mm
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Contact Plating :
Lead, Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Operating Temperature :
150°C
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
RLR20C2700GMRE6
Vishay / Dale RLR20C2700GMRE6
Through Hole 270Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,