RLR20C26R7FRRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR20C26R7FRRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 26.7 OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Failure Rate :
R (0.01%)
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Composition :
Metal Film
Width :
3.51mm
Lead Free :
Contains Lead
Factory Lead Time :
34 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
9.525mm
Resistance :
26.7Ohms
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Axial
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±1%
Supplier Device Package :
Datasheets
RLR20C26R7FRRSL
Vishay / Dale RLR20C26R7FRRSL
26.7Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,