RLR20C26R1FRRE6
Mfr.Part #
RLR20C26R1FRRE6
Description
RES 26.1 OHM 1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Width :
3.51mm
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Resistance :
26.1Ohms
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
33 Weeks
Mount :
Through Hole
Failure Rate :
R (0.01%)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
500mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
3.51mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Supplier Device Package :
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Length :
9.525mm
Datasheets
RLR20C26R1FRRE6
Vishay / Dale RLR20C26R1FRRE6
Through Hole 26.1Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,