RLR20C26R1FRB14
Mfr.Part #
RLR20C26R1FRB14
Description
RES 26.1 OHM 1% 1/2W AXIAL
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Width :
3.51mm
Max Power Dissipation :
500mW
Package / Case :
Axial
Published :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
150°C
Resistance :
26.1Ohms
Packaging :
Bulk
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Power Rating :
500mW
Factory Lead Time :
33 Weeks
Mount :
Through Hole
Military, Moisture Resistant, Weldable
Min Operating Temperature :
-65°C
Failure Rate :
R (0.01%)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diameter :
3.51mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Length :
9.525mm
Datasheets
RLR20C26R1FRB14
Vishay / Dale RLR20C26R1FRB14
Through Hole 26.1Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,