RLR20C2673FRB14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR20C2673FRB14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 267K OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
32 Weeks
Failure Rate :
R (0.01%)
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Power Dissipation :
500mW
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Bulk
Composition :
Metal Film
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Package / Case :
Axial
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Length :
9.525mm
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Lead Free :
Contains Lead
Resistance :
267kOhms
Published :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Operating Temperature :
150°C
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Width :
3.51mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diameter :
3.51mm
Datasheets
RLR20C2673FRB14
Vishay / Dale RLR20C2673FRB14
Through Hole 267kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,