RLR20C2672FSBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR20C2672FSBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 26.7K OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Factory Lead Time :
34 Weeks
Supplier Device Package :
Axial
Failure Rate :
S (0.001%)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Contains Lead
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Package / Case :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
391μm
Composition :
Metal Film
Resistance :
26.7kOhms
Power Rating :
500mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Datasheets
RLR20C2672FSBSL
Vishay / Dale RLR20C2672FSBSL
26.7kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,