RLR20C2672FRB14
Mfr.Part #
RLR20C2672FRB14
Description
RES 26.7K OHM 1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diameter :
3.51mm
Width :
3.51mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Packaging :
Bulk
Failure Rate :
R (0.01%)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Resistance :
26.7kOhms
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Max Power Dissipation :
500mW
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
9.525mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
500mW
Datasheets
RLR20C2672FRB14
Vishay / Dale RLR20C2672FRB14
Through Hole 26.7kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,