RLR20C2671FRBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR20C2671FRBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.67K OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Length :
9.525mm
Resistance :
2.67kOhms
Composition :
Metal Film
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Lead Free :
Contains Lead
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Factory Lead Time :
34 Weeks
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Failure Rate :
R (0.01%)
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Max Power Dissipation :
500mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Power Rating :
500mW
Package / Case :
Axial
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Width :
3.51mm
Supplier Device Package :
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
RLR20C2671FRBSL
Vishay / Dale RLR20C2671FRBSL
2.67kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,