RLR20C2671FRB14
Mfr.Part #
RLR20C2671FRB14
Description
RES 2.67K OHM 1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
3.51mm
Mount :
Through Hole
Failure Rate :
R (0.01%)
Published :
Tolerance :
±1%
Width :
3.51mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Not Applicable
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Termination :
Packaging :
Bulk
Length :
11.43mm
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Power Dissipation :
500mW
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Max Operating Temperature :
150°C
Resistance :
2.67kOhms
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
RLR20C2671FRB14
Vishay / Dale RLR20C2671FRB14
Through Hole 2.67kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,