RLR20C2670FRRE6
Mfr.Part #
RLR20C2670FRRE6
Description
RES 267 OHM 1% 1/2W AXIAL
Resistance :
267Ohms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Contact Plating :
Lead, Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
Power Rating :
500mW
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Max Power Dissipation :
500mW
Diameter :
3.51mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Length :
9.525mm
Width :
3.51mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Operating Temperature :
150°C
Radiation Hardening :
No
Datasheets
RLR20C2670FRRE6
Vishay / Dale RLR20C2670FRRE6
Through Hole 267Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,