RLR20C2670FRB14
Mfr.Part #
RLR20C2670FRB14
Description
RES 267 OHM 1% 1/2W AXIAL
Axial
Width :
3.51mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Diameter :
3.51mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Resistance :
267Ohms
Max Power Dissipation :
500mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Max Operating Temperature :
150°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packaging :
Bulk
Failure Rate :
R (0.01%)
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Package / Case :
Length :
9.525mm
Mount :
Through Hole
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
500mW
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
33 Weeks
Datasheets
RLR20C2670FRB14
Vishay / Dale RLR20C2670FRB14
Through Hole 267Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,