RLR20C2613FRRE7
Mfr.Part #
RLR20C2613FRRE7
Description
RES 261K OHM 1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-65°C
Axial
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
150°C
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Factory Lead Time :
32 Weeks
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Length :
11.43mm
Mount :
Through Hole
Supplier Device Package :
Diameter :
3.51mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Resistance :
261kOhms
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RLR20C2613FRRE7
Vishay / Dale RLR20C2613FRRE7
Through Hole 261kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,