RLR20C2613FRRE5
Mfr.Part #
RLR20C2613FRRE5
Description
RES 261K OHM 1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
11.43mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
261kOhms
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-65°C
Diameter :
3.51mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Radiation Hardening :
No
Failure Rate :
R (0.01%)
Factory Lead Time :
32 Weeks
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Datasheets
RLR20C2613FRRE5
Vishay / Dale RLR20C2613FRRE5
Through Hole 261kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,