RLR20C2613FRB14
Mfr.Part #
RLR20C2613FRB14
Description
RES 261K OHM 1% 1/2W AXIAL
Length :
9.525mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Metal Film
Radiation Hardening :
No
Diameter :
3.51mm
Width :
3.51mm
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
32 Weeks
Resistance :
261kOhms
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
150°C
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Power Dissipation :
500mW
Power Rating :
500mW
Datasheets
RLR20C2613FRB14
Vishay / Dale RLR20C2613FRB14
Through Hole 261kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,