RLR20C2611FRRE7
Mfr.Part #
RLR20C2611FRRE7
Description
RES 2.61K OHM 1% 1/2W AXIAL
Factory Lead Time :
33 Weeks
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Resistance :
2.61kOhms
Tolerance :
±1%
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
150°C
Mount :
Through Hole
Failure Rate :
R (0.01%)
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Non-RoHS Compliant
Diameter :
3.51mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Composition :
Metal Film
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
11.43mm
Datasheets
RLR20C2611FRRE7
Vishay / Dale RLR20C2611FRRE7
Through Hole 2.61kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,