RLR20C2610FRRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR20C2610FRRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 261 OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Supplier Device Package :
Axial
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Length :
9.525mm
Factory Lead Time :
34 Weeks
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Power Rating :
500mW
Composition :
Metal Film
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
3.51mm
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Contains Lead
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Failure Rate :
R (0.01%)
Resistance :
261Ohms
Package / Case :
Max Power Dissipation :
500mW
Datasheets
RLR20C2610FRRSL
Vishay / Dale RLR20C2610FRRSL
261Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,