RLR20C2610FRRE8
Mfr.Part #
RLR20C2610FRRE8
Description
RES 261 OHM 1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-65°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Length :
11.43mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
33 Weeks
Tolerance :
±1%
Mount :
Through Hole
Diameter :
3.51mm
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Not Applicable
Max Operating Temperature :
150°C
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Resistance :
261Ohms
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
Datasheets
RLR20C2610FRRE8
Vishay / Dale RLR20C2610FRRE8
Through Hole 261Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,