RLR20C2610FRRE7
Mfr.Part #
RLR20C2610FRRE7
Description
RES 261 OHM 1% 1/2W AXIAL
Factory Lead Time :
33 Weeks
Length :
11.43mm
Resistance :
261Ohms
2
Diameter :
3.51mm
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
RLR20C2610FRRE7
Vishay / Dale RLR20C2610FRRE7
Through Hole 261Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,