RLR20C2610FRRE6
Mfr.Part #
RLR20C2610FRRE6
Description
RES 261 OHM 1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Power Rating :
500mW
Width :
3.51mm
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Resistance :
261Ohms
Max Power Dissipation :
500mW
Diameter :
3.51mm
Length :
9.525mm
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
R (0.01%)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RLR20C2610FRRE6
Vishay / Dale RLR20C2610FRRE6
Through Hole 261Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,