RLR20C2610FRB14
Mfr.Part #
RLR20C2610FRB14
Description
RES 261 OHM 1% 1/2W AXIAL
Resistance :
261Ohms
Packaging :
Bulk
Diameter :
3.51mm
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Width :
3.51mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Length :
9.525mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
500mW
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
RLR20C2610FRB14
Vishay / Dale RLR20C2610FRB14
Through Hole 261Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,