RLR20C2551FRRE5
Mfr.Part #
RLR20C2551FRRE5
Description
RES 2.55K OHM 1% 1/2W AXIAL
Max Operating Temperature :
150°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Resistance :
2.55kOhms
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Tolerance :
±1%
Length :
11.43mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Diameter :
3.51mm
Tape and Reel (TR)
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
RLR20C2551FRRE5
Vishay / Dale RLR20C2551FRRE5
Through Hole 2.55kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,