RLR20C2551FRBSL
Mfr.Part #
RLR20C2551FRBSL
Description
RES 2.55K OHM 1% 1/2W AXIAL
Length :
9.525mm
Width :
3.51mm
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Power Rating :
500mW
Factory Lead Time :
34 Weeks
Tolerance :
±1%
Resistance :
2.55kOhms
Max Power Dissipation :
500mW
2
Published :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Packaging :
Bulk
Datasheets
RLR20C2551FRBSL
Vishay / Dale RLR20C2551FRBSL
2.55kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,