RLR20C2550FRRE6
Mfr.Part #
RLR20C2550FRRE6
Description
RES 255 OHM 1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
255Ohms
2
Mount :
Through Hole
Width :
3.51mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Length :
9.525mm
Max Power Dissipation :
500mW
Diameter :
3.51mm
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Axial
Max Operating Temperature :
150°C
Supplier Device Package :
Power Rating :
500mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
Failure Rate :
R (0.01%)
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
RLR20C2550FRRE6
Vishay / Dale RLR20C2550FRRE6
Through Hole 255Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,