RLR20C24R9FRRE6
Mfr.Part #
RLR20C24R9FRRE6
Description
RES 24.9 OHM 1% 1/2W AXIAL
Operating Temperature :
-65°C~150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
3.51mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Length :
9.525mm
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
Axial
Diameter :
3.51mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
33 Weeks
Max Power Dissipation :
500mW
Failure Rate :
R (0.01%)
Tolerance :
±1%
Resistance :
24.9Ohms
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Min Operating Temperature :
-65°C
Package / Case :
Max Operating Temperature :
150°C
Power Rating :
500mW
Datasheets
RLR20C24R9FRRE6
Vishay / Dale RLR20C24R9FRRE6
Through Hole 24.9Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,