RLR20C24R0GRRE6
Mfr.Part #
RLR20C24R0GRRE6
Description
RES 24 OHM 2% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
150°C
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±2%
Factory Lead Time :
33 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Length :
9.525mm
Supplier Device Package :
Mount :
Through Hole
Width :
3.51mm
Max Power Dissipation :
500mW
Failure Rate :
R (0.01%)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Resistance :
24Ohms
Composition :
Metal Film
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Diameter :
3.51mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RLR20C24R0GRRE6
Vishay / Dale RLR20C24R0GRRE6
Through Hole 24Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,