RLR20C24R0GRR36
Mfr.Part #
RLR20C24R0GRR36
Description
RES 24 OHM 2% 1/2W AXIAL
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Lead Free :
Contains Lead
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Max Operating Temperature :
150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Power Rating :
500mW
Failure Rate :
R (0.01%)
Resistance :
24Ohms
Max Power Dissipation :
500mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Length :
9.525mm
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Diameter :
3.51mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Contact Plating :
Lead, Tin
Width :
3.51mm
Tolerance :
±2%
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
RLR20C24R0GRR36
Vishay / Dale RLR20C24R0GRR36
Through Hole 24Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,