RLR20C24R0GRB14
Mfr.Part #
RLR20C24R0GRB14
Description
RES 24 OHM 2% 1/2W AXIAL
Stock
52
In Stock :
52
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Radiation Hardening :
No
Length :
11.43mm
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
33 Weeks
Tolerance :
±2%
Published :
2016
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-65°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
24Ohms
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Width :
3.51mm
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Diameter :
3.51mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Failure Rate :
R (0.01%)
Termination :
Datasheets
RLR20C24R0GRB14
Vishay / Dale RLR20C24R0GRB14
Through Hole 24Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,