RLR20C2494FMRE6
Mfr.Part #
RLR20C2494FMRE6
Description
RES 2.49M OHM 1% 1/2W AXIAL
Power Rating :
500mW
Failure Rate :
M (1%)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Lead Free :
Contains Lead
Max Operating Temperature :
150°C
Factory Lead Time :
32 Weeks
Resistance :
2.49MOhms
Published :
Tolerance :
±1%
Diameter :
3.51mm
Not Applicable
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
500mW
Package / Case :
Axial
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Length :
9.525mm
Width :
3.51mm
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
RLR20C2494FMRE6
Vishay / Dale RLR20C2494FMRE6
Through Hole 2.49MOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,