RLR20C2151FMRE5
Mfr.Part #
RLR20C2151FMRE5
Description
RES 2.15K OHM 1% 1/2W AXIAL
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
150°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
11.43mm
Failure Rate :
M (1%)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
33 Weeks
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Diameter :
3.51mm
Resistance :
2.15kOhms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Datasheets
RLR20C2151FMRE5
Vishay / Dale RLR20C2151FMRE5
Through Hole 2.15kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,