RLR20C20R0FRBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR20C20R0FRBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 20 OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
20Ohms
Max Power Dissipation :
500mW
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±1%
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Width :
3.51mm
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power Rating :
500mW
Length :
9.525mm
Lead Free :
Contains Lead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
34 Weeks
Package / Case :
Axial
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Composition :
Metal Film
Supplier Device Package :
Datasheets
RLR20C20R0FRBSL
Vishay / Dale RLR20C20R0FRBSL
20Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,