RLR20C2002GMRE5
Mfr.Part #
RLR20C2002GMRE5
Description
RES 20K OHM 2% 1/2W AXIAL
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±2%
Length :
11.43mm
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Max Operating Temperature :
150°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Composition :
Metal Film
Diameter :
3.51mm
Radiation Hardening :
No
Resistance :
20kOhms
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Failure Rate :
M (1%)
Datasheets
RLR20C2002GMRE5
Vishay / Dale RLR20C2002GMRE5
Through Hole 20kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,