RLR20C1802GSR36
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR20C1802GSR36
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 18K OHM 2% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistance :
18kOhms
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Lead Free :
Contains Lead
Number of Terminations :
2
Length :
391μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
33 Weeks
Composition :
Metal Film
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±2%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Package / Case :
Axial
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Power Rating :
500mW
Failure Rate :
S (0.001%)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Datasheets
RLR20C1802GSR36
Vishay / Dale RLR20C1802GSR36
18kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,