RLR20C1800GRR36
Mfr.Part #
RLR20C1800GRR36
Description
RES 180 OHM 2% 1/2W AXIAL
Failure Rate :
R (0.01%)
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Length :
9.525mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Tolerance :
±2%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
180Ohms
Min Operating Temperature :
-65°C
Diameter :
3.51mm
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Lead, Tin
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Max Operating Temperature :
150°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Width :
3.51mm
Datasheets
RLR20C1800GRR36
Vishay / Dale RLR20C1800GRR36
Through Hole 180Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,