RLR20C1690FRRE6
Mfr.Part #
RLR20C1690FRRE6
Description
RES 169 OHM 1% 1/2W AXIAL
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
Axial
Max Power Dissipation :
500mW
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Length :
9.525mm
Width :
3.51mm
Power Rating :
500mW
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Failure Rate :
R (0.01%)
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
33 Weeks
Diameter :
3.51mm
Lead Free :
Contains Lead
Resistance :
169Ohms
Datasheets
RLR20C1690FRRE6
Vishay / Dale RLR20C1690FRRE6
Through Hole 169Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,