RLR20C1653FMB14
Mfr.Part #
RLR20C1653FMB14
Description
RES 165K OHM 1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Max Power Dissipation :
500mW
Length :
9.525mm
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
150°C
Resistance :
165kOhms
Package / Case :
Axial
Diameter :
3.51mm
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Failure Rate :
M (1%)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Lead Free :
Contains Lead
Width :
3.51mm
Factory Lead Time :
32 Weeks
Datasheets
RLR20C1653FMB14
Vishay / Dale RLR20C1653FMB14
Through Hole 165kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,