RLR20C1650FRB14
Mfr.Part #
RLR20C1650FRB14
Description
RES 165 OHM 1% 1/2W AXIAL
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Resistance :
165Ohms
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Diameter :
3.51mm
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Axial
Mount :
Through Hole
Width :
3.51mm
Power Rating :
500mW
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
33 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
9.525mm
Supplier Device Package :
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Max Operating Temperature :
150°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Datasheets
RLR20C1650FRB14
Vishay / Dale RLR20C1650FRB14
Through Hole 165Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,