RLR20C1602GMB14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR20C1602GMB14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 16K OHM 2% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Factory Lead Time :
33 Weeks
Resistance :
16kOhms
Width :
3.51mm
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Failure Rate :
M (1%)
Max Power Dissipation :
500mW
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Supplier Device Package :
Axial
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-65°C~150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Composition :
Metal Film
Package / Case :
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
9.525mm
Power Rating :
500mW
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Contains Lead
Diameter :
3.51mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
RLR20C1602GMB14
Vishay / Dale RLR20C1602GMB14
Through Hole 16kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,