RLR20C1600GRRE6
Mfr.Part #
RLR20C1600GRRE6
Description
RES 160 OHM 2% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Operating Temperature :
150°C
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diameter :
3.51mm
Resistance :
160Ohms
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
9.525mm
Width :
3.51mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
33 Weeks
Package / Case :
Axial
Lead Free :
Contains Lead
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Supplier Device Package :
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Max Power Dissipation :
500mW
Tolerance :
±2%
Radiation Hardening :
No
Datasheets
RLR20C1600GRRE6
Vishay / Dale RLR20C1600GRRE6
Through Hole 160Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,