RLR20C15R0GRB14
Mfr.Part #
RLR20C15R0GRB14
Description
RES 15 OHM 2% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Diameter :
3.51mm
Published :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Axial
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Width :
3.51mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Failure Rate :
R (0.01%)
Lead Free :
Contains Lead
Resistance :
15Ohms
Power Rating :
500mW
Length :
9.525mm
Tolerance :
±2%
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
500mW
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
RLR20C15R0GRB14
Vishay / Dale RLR20C15R0GRB14
Through Hole 15Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,