RLR20C1580FRRE5
Mfr.Part #
RLR20C1580FRRE5
Description
RES 158 OHM 1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Resistance :
158Ohms
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Length :
11.43mm
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
33 Weeks
Composition :
Metal Film
Min Operating Temperature :
-65°C
Diameter :
3.51mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Tolerance :
±1%
Datasheets
RLR20C1580FRRE5
Vishay / Dale RLR20C1580FRRE5
Through Hole 158Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,