RLR20C1501FMRSL
Mfr.Part #
RLR20C1501FMRSL
Description
RES 1.5K OHM 1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Width :
3.51mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
1.5kOhms
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Lead Free :
Contains Lead
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Length :
9.525mm
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
M (1%)
Factory Lead Time :
34 Weeks
Datasheets
RLR20C1501FMRSL
Vishay / Dale RLR20C1501FMRSL
1.5kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,