RLR20C1402FRB14
Mfr.Part #
RLR20C1402FRB14
Description
RES 14K OHM 1% 1/2W AXIAL
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Length :
9.525mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Diameter :
3.51mm
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
33 Weeks
Published :
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Power Rating :
500mW
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
500mW
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
14kOhms
Package / Case :
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Contains Lead
Width :
3.51mm
Datasheets
RLR20C1402FRB14
Vishay / Dale RLR20C1402FRB14
Through Hole 14kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,