RLR20C1401FPB14
Mfr.Part #
RLR20C1401FPB14
Description
RES 1.4K OHM 1% 1/2W AXIAL
Metal Film
Width :
3.51mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Published :
Max Power Dissipation :
500mW
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Resistance :
1.4kOhms
Factory Lead Time :
33 Weeks
Tolerance :
±1%
Length :
9.525mm
Failure Rate :
P (0.1%)
Power Rating :
500mW
Datasheets
RLR20C1401FPB14
Vishay / Dale RLR20C1401FPB14
1.4kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,