RLR20C1400FRRSL
Mfr.Part #
RLR20C1400FRRSL
Description
RES 140 OHM 1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
500mW
Width :
3.51mm
Length :
9.525mm
Lead Free :
Contains Lead
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Factory Lead Time :
34 Weeks
Package / Case :
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Resistance :
140Ohms
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
R (0.01%)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RLR20C1400FRRSL
Vishay / Dale RLR20C1400FRRSL
140Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,